Co je pojištění odpovědnosti

Nastoupili jste do zaměstnání a zajímá vás jaké pojištění pro vás zaměstnavatel musí uzavřít? Co když budete mít pracovní úraz, nebo nemoc z povolání? Pokud jste nastoupili k zaměstnavateli, který má alespoň jednoho zaměstnance, automaticky zaměstnavateli vzniká povinnost hradit pojištění odpovědnosti zaměstnavatele při pracovním úrazu, nebo nemocí z povolání. Tato povinnost je dána zákoníkem práce a upravuje ji vyhláška č. 125/1993 Sb., kterou se stanoví podmínky a sazby zákonného pojištění.

Kdy vzniká zákonné pojištění?

Zákonné pojištění odpovědnosti vzniká dnem vzniku prvního pracovněprávního vztahu  u zaměstnavatele. Prakticky je to den, kdy poprvé nastoupíte do pracovního poměru. Zaměstnavatel musí váš nástup do zaměstnání vybrané pojišťovně písemně oznámit.

Uzavírání pojistné smlouvy

Zákonné pojištění odpovědnosti zaměstnavatele u nás uzavírají pouze dvě pojišťovny – Česká pojišťovna a Kooperativa. Obě pojišťovny se řídí vyhláškou, která je stanovena pro tyto produkty a u obou pojišťoven jsou stejné sazby pojistného i případná pojistná plnění.

Škodná a pojistná událost

Škodnou událostí je váš pracovní úraz, nebo nemoc z povolání. Škodu, kterou musí zaměstnanci  zaměstnavatel nahradit, a která vzniká zaměstnanci následkem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, nazýváme pojistnou událostí. Při odškodňování zaměstnance musí zaměstnavatel vyplatit, v souladu se zákoníkem práce, bolestné, náhradu za ztrátu výdělku, náhradu za ztížené společenské uplatnění, jednorázové odškodnění pozůstalých, nebo náklady na jejich výživu. Zaměstnavatel, který je pojištěný, má právo, aby pojišťovna uhradila veškeré tyto náhrady škody, které vzniknou z pracovního úrazu, nebo nemoci z povolání.

nové pojíštění od Top pojištění, vyberte si nejlepší povinné ručení, porovnání pojišťoven na Top-pojištění.cz

Pojištění odpovědnosti zaměstnavatele